16 Σεπτεμβρίου 2023

Ευρωπαϊκό Κύπελλο: Μεγάλη ανατροπή από τον Διομήδη Άργους - Ισοπαλία με τους Ισλανδούς

χάντμπολ

Το απόγευμα του Σαββάτου 16 Σεπτεμβρίου στο κλειστό της Νέας Κίου  ο Διομήδης Άργους υποδέχθηκε, την πρωταθλήτρια Ισλανδίας FH Hafnarfjordur HC για τον πρώτο γύρο του Ευρωπαϊκού κυπέλλου EHF.
Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 32-32 με τον Διομήδη Άργους να κάνει την ανατροπή στο τέλος του αγώνα και να ισοφαρίζει.
Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, όπως δείχνουν τα τελικά σκορ, αλλά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Λύκοι προηγήθηκαν δύο γκολ στο ημίχρονο, 17-15.
Στο δεύτερο ημίχρονο πρόσθεσαν ακόμη περισσότερα και  έφτασαν να προηγούνται με πέντε γκολ.
Στη συνέχεια, οι παίκτες της  Ισλανδίας ισοφάρισαν το σκορ. Ο Aron Pálmarsson πίστευε ότι είχε εξασφαλίσει τη νίκη της FH με ένα γκολ με μόλις τρία δευτερόλεπτα να απομένουν για το παιχνίδι, αλλά με έναν απίστευτο τρόπο οι παίκτες του Διομήδη κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν από το τελευταίο σφύριγμα.
Οι Birgir Már Birgisson και Símon Michael Guðjónsson ήταν οι πρώτοι σκόρερ της FH με 5 γκολ έκαστος.
Ο Ομάρ Σάλεμ ήταν το παν για τους γηπεδούχους, καθώς σημείωσε 11 γκολ και έδωσε τέσσερις ασίστ
Το προγραμματισμένο επαναληπτικό παιχνίδι θα γίνει την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου και πάλι στις 18.30.