Μπορείτε να επικοινωνείτε στο email

studiopressbg@gmail.com

08 Μαΐου 2023

Άψογη η διοργάνωση του final 4 Κυπέλλου Ανδρών χάντμπολ στο Ναύπλιο - Στην παράταση αποκλείστηκε ο Διομήδης

Ο Αθλητικός Σύλλογος Εκπαιδευτηρίων Δούκα ήταν ο μεγάλος νικητής του 1ου ημιτελικού στο Final Four του Κυπέλλου Ανδρών Λουξ, καταφέρνοντας να λυγίσει με 30-25 τον Διομήδη Άργους στην παράταση.
Ο Δούκας θα αγωνιστεί για 11η φορά στην ιστορία του στον τελικό του θεσμού, έχοντας κατακτήσει 4 τρόπαια (1998, 1999, 2008, 2010) στην 10η συμμετοχή στου σε Final Four.

Αντίπαλος του θα είναι ο νικητής του 2ου ημιτελικού ανάμεσα σε Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή και ΑΕΚ (19:15-ΕΡΤ3).
Κορυφαίοι για τον ΑΣΕΔ ήταν οι Τζηράς, Γιάντσα και Παγιάτης που σημείωσαν σχεδόν τα 2/3 (19 από τα 30 γκολ) γκολ της ομάδας τους.
Για τους «Λύκους» ο Τσιγαρίδας με 8 γκολ ήταν πρώτος σκόρερ.
Το ματς

Ο Διομήδης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα. Ο Μάνθος στο 21’ έκανε το 9-6, ο Τσιγαρίδας στο 27’ το 11-8 και ο Τζίμπουλας έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια σκοράροντας για το 14-11.
Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς άλλαξε με τον Δούκα να ανεβάζει την απόδοση του, καταφέρνοντας αρχικά να ψαλιδείσει τη διαφορά, να ισοφαρίσει 16-16 με τον Τζηρά στο 40’ και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο 44’ με τον Παγιάτη. Η ομάδα των εκπαιδευτήριων πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (18-20) με τον Τζηρά στο 50’ και κράτησε αυτό το προβάδισμα με νέο τέρμα του Παγιάτη για το 22-24 (56:14).
Ο Διομήδης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει 23-24 με τον Τσιγαρίδα (57:00) και να ισοφαρίσει 24-24 στο 59:30 με τον Μπετζιλαλί.
Ο Δούκας είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα διάρκειας 20 δευτερολέπτων μετά το ταιμ άουτ του Γιώργου Χαλκίδη, αλλά ο Γερουλάνος νικήθηκε από τον Άντζελιτς, ο οποίος με εξαιρετική απόκρουση έστειλε τον αγώνα στην παράταση.
Ο ΑΣΕΔ μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένη στην παράταση και με σερί 4-0 προηγήθηκε με +4 (24-28) στο 67’, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του, φτάνοντας στην επικράτηση και την πρόκριση στον τελικό με 25-30.
Δηλώσεις

Γιώργος Χαλκίδης (προπονητής ΑΣΕ Δούκα):

«Ένα ματς που έδειχνε να κλείνει προς τον Διομήδη που ήταν πιο συγκεντρωμένος, εμείς δεν βρίσκαμε λύσεις. Στα αποδυτήρια είπαμε να το αλλάξουμε αυτό να βελτιώσουμε την άμυνα μας και καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει και στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Χάσαμε στο τέλος το σουτ, αυτά είναι μέσα στον αθλητισμό. Στη παράταση δείξαμε ψυχικά αποθέματα και προσωπικότητες».
Γιώργος Ζαραβίνας (προπονητής Διομήδη Άργους)

«Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα του Δούκα, κέρδισε δίκαια. Εμείς είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Φτιάξαμε κάποιες διαφορές που δεν μπορέσαμε να τις παγιώσουμε και να τις αυξήσουμε. Είχαμε μεγάλα κενά διαστήματα, στα οποία υποπέσαμε σε πολλά αβίαστα λάθη».
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-30 (παράταση)
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 8-6, 10-8, 14-11 (ημχ), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24 (κ.α.), 25-30

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζιμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Σβιγετιτς 2, Τερλετσκι, Ασβεστας 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης, Τοτος 1, Μπεντζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιαντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 1, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης. Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-3/3